ZAKLJUČAK TRIBINE: GRAD BOR NE ULAŽE U RAZVOJ BICIKLISTIČKOG SAOBRAĆAJA! (VIDEO)
Sigurne Staze | 16.10.2021. | 2 minuta čitanja
U organizaciji Sigurnih staza u Medija centru Bor organizovana je javna tribina “Kako unaprediti položaj biciklista u Boru?”
Na tribini je bilo reči o problemima stradanja biciklista u Boru i ne postojanja zainteresovanosti kreaotora sistema u GU Bor da taj problem reše. Naime, u proteklih pet godina u Boru je povređeno 12 biciklista, dok je jedan naš sugrađanin smrtno stradao.
Više o bezbednosti biciklista u Boru pročitajte na narednom linku
“Jedan od ključnih problema bezbednosti biciklista u Boru je saobraćajna infrastruktura koja nije prilagođena ovoj kategoriji učesnika u saobraćaju (ne postoje biciklističke staze/trake, uređena parkirališta, servisi za bicikle itd.). Samim tim biciklisti su prinuđeni da se kreću kolovozom gde ih vozači motornih vozila tretiraju kao neku vrstu stranog tela ili ometača saobraćaja, a ne kao sastavni deo saobraćajnog sistema” naglašava Igor Velić ispred Sigurnih staza.
Velić je na tribini predstavio inicijativu “Da Bor dobije biciklističku infrastrukturu!” koja je upućena GU Bor i kako navodi, Sigurne staze još uvek nisu dobile odgovor od nadležnih.
Više o inicijativi da Bor dobije biciklističku infrastrukturu pročitajte na narednom linku
Na tribini su predstavljeni i rezultati “ Istraživanja o stanju saobraćajne i urbanističke infrastrukture za ranjive učesnike u saobraćaju na teritoriji grada Bora ,koje je sprovelo udruženje Sigurne staze.
“Istraživanje je sprovedeno u sklopu projekta "Staze urbane mobilnosti za grad Bor (mobilitybor.com)". Naime 91% Borana smatra da je Boru potrebna biciklistička infrastruktura. Takođe, najveći procenat građana Bora podržava mere (formiranje zona 30, zona usporenog saobraćaja, pešačkih zona i sigurnih staza) koji imaju za cilj da dovedu do nižih brzina kretanja u gradu, a sve sa ciljem promovisanja aktivnih vidova prevoza i prilagođavanje infrastrukture ranjivim učesnicima u saobraćaju (deca, biciklisti, pešaci, osobe sa invaliditetom, starija lica, majke sa decom u kolicima itd.). Cilj je da se saobraćajnim povezivanjem zona 30, zona usporenog saobraćaja i biciklističkih staza/traka u Boru formiraju "Staze urbane mobilnosti" (mobilitybor.com) koje bi bile prilagođene ranjivim učesnicima u saobraćaju”, objašnjava Velić.
Digitalni model i predlog Staza urbane mobilnosti za grad Bor je dostupan na prvom GIS softveru za urbanu mobilnost na teritoriji Jugoistočne Evrope mobilitybor.com.
Takođe, veliki problem predstavlja što grad Bor nema jedinstven rukovodeći dokument u vidu Strategije za bezbednost saobraćaja i Plana održive urbane mobilnosti, koji se, u smislu saobraćajne politike, sveobuhvatno bave principima biciklističkog saobraćaja i svim njegovim aspektima i koji daju smernice za njegov razvoj sa konkretno postavljenim ciljevima. U skladu sa tim Velić je prisutnima predstavio i inicijativu da grad Bor dobije Plan održive urbane mobilnosti, Strategiju za bezbednost saobraćaja i izmene Odluke o tehničkom regulisanju saobraćaja na teritoriji grada Bora.
Prisutni na tribini su dobili poklone u vidu svetla i zvonca za bicikl koja je obezbedila Agencija za bezbednost saobraćaja R. Srbije, kao i knjigu Siguran smer-vodič kroz osnovna pravila saobraćaja.
Tribina je organizovana u okviru programa „Aktivni građani – bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju Srbije“ (javnozagovaranje.bos.rs), koji realizuje Beogradska otvorena škola (bos.rs) uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) (usaid.gov/serbia).
Gordana Miletić Svirčev