KOMENTAR POVODOM SAOBRAĆAJNE NEZGODE U KOJOJ JE POVREĐEN OSMOGODIŠNJI DEČAK U BORU
Vesti | 13.10.2020. | 5 minuta čitanja
KOMENTAR POVODOM SAOBRAĆAJNE NEZGODE U KOJOJ JE POVREĐEN OSMOGODIŠNJI DEČAK U BORU
Povod za pisanje ovog komentara su burne reakcije Borana na vest o saobraćajnoj nezgodi u kojoj je osmogodišnji dečak zadobio lakše telesne povrede.
Vest možete pročitati na sledećem linku: U Boru povređen osmogodišnji dečak, vozač pobegao sa mesta događaja.
Ovaj događaj o kome se neprestano priča proteklih par dana je sudeći po raspravi koju je izazvao, broju pregleda i deljenja na društvenim mrežama, potresao Borane i otvorio mnoga pitanja na koja za sada nemamo odgovore.
Po svedočenju ljudi na društvenim mrežama ovo nije prva saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovali kineski državljani, a kako Borani navode, sumnju izaziva to što nijedan lokalni medij o tim nezgodama nije izvestio, iako mediji ne propuštaju priliku da o ovakvim događajima bitnim za opštu bezbednost stanovništa redovno izveštavaju.
Kako i zašto informacije o ovim nezgodama ne završavaju u medijima je samo jedno od pitanja na koje Borani žele odgovor.
Cilj mog komentara nije da pišem i dajem sud o odgovornosti učesnika saobraćajne nezgode i propusta koji su se desili ovom prilikom, pošto je to obaveza i dužnost nadležnih državnih institucija.
Takođe, ne želim da ovim komentarom nipodaštavam nečije znanje i stručnost, kao i to da nekog optužim ili izvrgnem ruglu. Cilj mi je da prenesem opštu atmosferu koja je vladala na društvenim mrežama povodom ovog nemilog događaja.
Više o odgovornosti i ko je kriv za saobraćajnu nezgodu možete pročitati u pravnoj analizi gospodina Neneda Jevtića koji je naš istaknuti pravnik i saradnik našeg portala sa kojim trenutno radimo na izdavanju knjige "Siguran smer" posvećenu saobraćajnom vaspitanju i obrazovanju učenika nižih razreda osnovnih škola. Ko je kriv za saobraćajnu nezgodu?
Raspravu u javnosti su izavali komentari koji se odnose na rad Policijske uprave u Boru u kojima zabrinuti građani žele da znaju sa kojom vozačkom dozvolom kineski državljani upravljaju u R. Srbiji? Da li R. Srbija priznaje kinesku vozačku dozvolu? Da li su kineski državljani upoznati sa Zakonom o bezbednosti saobraćaja i pravilima saobraćaja koja važe kod nas? Zašto saobraćajna policija ne vrši kontrolu vozača koji upravljaju službenim vozilima Zijin-a i ostalih stranih kompanija koje posluju kod nas? Da li u Boru ima povlašćenih učesnika u saobraćaju od strane Policijske uprave? Ovo su samo neka od pitanja koja su izazvala polemiku i raspravu na društvenim mrežama i u javnosti.
Ono što je takođe duboko potreslo Borane je čin napuštanja mesta saobraćajne nezgode od strane jednog učesnika i što je otac povređenog deteta na konto opisa i svedočenja sam pronašao učesnika saobraćajne nezgode, gde se opet lavina negativnih komentara obrušila na rad Policijske uprave u Boru.
Komentare koje ne bih želeo da komentarišem su oni uvredljive prirode koji se odnose na kineskog državljina koje smatram pre svega neumesnim. Naime, u saobraćaju učestvujemo svi bez obzira na pol i starost, nacionalnu pripadnost, boju kože, religijsko i političkom opredeljene itd. i svi učesnici u saobraćaju prave svesne ili nesvesne greške (deca), neko iz znanja ili neznanja, neko namerno ili nenamerno itd. Zato se treba suzdržati i ne osuđivati unapred bilo koga.
Sada bih želeo da dodam da se uređenost i veličina jedne zajednice ogleda u njenom odnosu prema najslabijima, a deca su svakako najslabiji i najranjiviji članovi društva. Deca kao ranjivi učesnici u saobraćaju treba da uživaju posebnu zaštitu u saobraćajnom sistemu i prilikom delovanja u sistemu bezbednosti saobraćaja, bezbednost dece treba biti prioritet.
O stradanju dece i odgovornosti za ove saobraćajne nezgode napisao sam detaljnu analizu koju je objavio portal danas.rs i koju možete pročitati na sledećem linku: Ko je odgovoran zbog stradanja dece u saobraćaju?
Takođe, koga zanima na portalu bor.sigurnestaze.com u opciji download , može besplatno preuzeti detaljnu analizu bezbednosti dece u saobraćaju na teritoriji grada Bora sa predlogom mera i hitnih intervencija za poboljšanje bezbednosti dece u saobraćaju. Na pomenutom portalu je prikazana i prostorna raspodela saobraćajnih nezgoda koje su se dogodile u Boru u periodu od 2015. do 2019. god.
Cilj našeg udruženja i projekta “Sigurne staze i putanje kretanja učenika osnovnih i srednjih škola u Boru” koji je od strane Ujedinjenih Nacija uvršten u top pet projekata za 2019. godinu i koji je predstavljen na dve međunarodne konferencije je donošenje strategije održivog i delotvornog sistema upravljanja bezbednošću saobraćaja na teritoriji grada Bora koja će omogućiti da u saobraćaju nema povređene i poginule dece. Koliko smo i dalje daleko od toga govori situacija na terenu.
Na početku ovog komentara sam napisao da se neću baviti odgovornošću učesnika ove tragične nezgode jer postoje institucije koje su za to nadležne. Ovom prilikom bih želeo da naglasim jedan drugi koncept odgovornosti koji na žalost kod nas nije zastupljen. Naime, pored odgovornosti učesnika same nezgode i pravne odgovornosti, neophodno je pričati o stručnoj, moralnoj i političkoj odgovornosti i ono što se kod nas konstantno izbegava treba pričati i o odgovornosti kreatora sistema.
Sada se postavlja pitanje zašto je bitno pričati i pozivati na odgovornost kreatore sistema? Prema komentarima na društvenim mrežama može se primetiti da Borani nemaju poverenja u državne institucije.
Ne znam koliko ste upoznati ali R. Srbija nije ispunila ni jedan zacrtani cilj iz Nacionalne strategije za bezbednost saobraćaja! Posebno su loši i neprihvatljivi rezultati u pogledu stradanja dece u saobraćaju. Umesto proklamovanog smanjenja stradanja dece i eliminisanja smrtnog stradanja dece, došlo je do povećanja broja poginule i povređene dece u saobraćaju!
Više o poražavajućim rezultatima Nacionalne strategije za bezbednost saobraćaja možete pročitati na sledećem linku: Poražavajući rezultati Nacionalne strategije za bezbednost saobraćaja.
Kako se navodi u zaključima sa održane međunarodne konferencije "Bezbednost saobraćaja u lokalnoj zajednici", ovako loši rezultati su posledica nerada i slabe koordinacije i saradnje najvažnijih subjekata bezbednosti saobraćaja.
Strategija bezbednosti saobraćaja je definisala da su „Najvažniji subjekti bezbednosti saobraćaja u Republici Srbiji: Vlada, ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja i Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao nosioci izvršne vlasti i kao organi odgovorni za stanje bezbednosti saobraćaja u državi“.
Sa druge strane, za uspostavljanje koordinacije najodgovornije je Nacionalno Telo za koordinaciju poslova bezbednosti saobraćaja koje nije radilo u prethodnom periodu!
Prekopotrebno nam je jačanja kapaciteta i integriteta institucija, unapređenje bezbednosne infrastrukture, unapređenja saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja i sistem preventivno-promotivnih mera radi unapređenja bezbednosti saobraćaja.
Za potrebe pomenute konferencije uradio sam intervju sa vodećim stručnjakom za bezbednost saobraćaja u R. Srbiji prof. dr Krstom Lipovcem u kojem se uvaženi profesor osvrnuo na odgovornost lokalne samouprave u procesu strateškog upravljanja bezbednošću saobraćaja.
Kompletan intervju u kojem se daju odgovori na odgovornost lokalne samouprave u procesu strateškog upravljanja bezbednošću saobraćaja možete pročitati na sledećem linku: Odgovornost lokalne samouprave u procesu strateškog upravljanja bezbednošću saobraćaja.
Mi se u Srbiji generalno bavimo samo posledicama saobraćajnih nezoda, umesto da se bavimo uzrocima i prevencijom. Nema sistemskog pristupa niti kontinuiteta u radu, i sve nam se svodi na represivne mere saobraćajne policije (kontrole vezivanja pojasa, alkoholisanosti vozača, brzine kretanja…), dok bi znatno bolje rezultate postigli kombinovanjem preventivnih i represivnih mera.
U budućnosti suočavaćemo se sa činjenicom da će čovek uvek praviti greške u saobraćaju. Zato je potrebno projektovati sistem koji će greške ispravljati. Uspeh u bezbednosti saobraćaja će zavisiti od toga koliko će društvo biti spremno da proširi krug odgovornih za saobraćajne nezgode.
I na kraju cilj ovog komentara je bio da se saglada šira slika problema bezbednosti dece u saobraćaju i da se predstave pitanja i nedoumice Borana koja su isplivala povodom pomenute saobraćajne nezgode.
Još jednom se izvinjavam ako sam nekog ovim komentarom uvredio, to mi svakako nije bila namera. Već kao što sam napisao, cilj našeg udruženja je donošenje strategije održivog i delotvornog sistema upravljanja bezbednošću saobraćaja na teritoriji grada Bora koja će omogućiti da u saobraćaju nema povređene i poginule dece.