U Boru poginuo jedan biciklista dok je dvanaestoro povređeno (video)
Sigurne Staze | 21.09.2021. | 4 minuta čitanja
U periodu od 2010. do 2020. godine, biciklistički saobraćaj doživeo je ekspanziju u svetu i u Srbiji. Broj biciklista porastao je u našoj zemlji za nekoliko desetina hiljada i, prema zvaničnim procenama, samo u Novom Sadu zabeleženo je 20.000 novih biciklista od 2010. do 2018. godine.
U Izveštaju Agencije za bezbednost saobraćaja (link) za period od 2016. do 2020. god. se navodi da je u Boru povređeno 12 biciklista, dok jedan naš sugrađanin smrtno stradao.
Više o tome kako unaprediti biciklistički saobraćaj u Srbiji pročitajte na narednom linku
Jedan od ključnih problema bezbednosti biciklista u Boru je saobraćajna infrastruktura koja nije prilagođena ovoj kategoriji učesnika u saobraćaju (ne postoje biciklističke staze/trake za bicikliste, uređena parkiralište itd.). Samim tim biciklisti su prinuđeni da se kreću kolovozom gde ih vozači motornih vozila tretiraju kao neku vrstu stranog tela ili ometača saobraćaja, a ne kao sastavni deo saobraćajnog sistema.
U prilog gore navedenog govore i rezultati istraživanja koje je sprovelo naše udruženje u sklopu projekta "Staze urbane mobilnosti za grad Bor (mobilitybor.com)". Naime 91% Borana smatra da je Boru potrebna biciklistička infrastruktura. Takođe, najveći procenat građana Bora podržava mere (formiranje zona 30, zona usporenog saobraćaja, pešačkih zona i sigurnih staza) koji imaju za cilj da dovedu do nižih brzina kretanja u gradu, a sve sa ciljem promovisanja aktivnih vidova prevoza i prilagođavanje infrastrukture ranjivim učesnicima u saobraćaju (deca, biciklisti, pešaci, osobe sa invaliditetom, starija lica, majke sa decom u kolicima itd.).
Više o inicijativi da Bor dobije biciklističku infrastrukturu pročitajte na narednom linku
Istraživanje je dostupno na narednom linku
Prva interaktivna GIS platforma za urbanu mobilnost na teritoriji Jugoistočne Evrope je dostupna na mobilitybor.com
Ulica je osnovni arhitektonski prostor grada i nije namenjena samo za kretanje motornih vozila, već i za kretanje ostalih učesnika u saobraćaju. U Boru imamo taj problem što se saobraćajna infrastruktura više prilagođava motornim vozilima, nego ostalim učesnicima u saobraćaju. I tako smo došli do situacije da biciklisti i osobe sa invaliditetom nemaju svoju infrastrukturu dok pešaci sve više u našem gradu gube i ovo malo infrastrukture što imaju.
Više o bezbednosti dece u Boru pročitajte na narednom linku
Te je stoga našoj lokalnoj samoupravi potreban drugačiji pristup u rešavanju problema i drugačije oblikovanje saobraćajnog prostora uz primenu inovativnih, praktičnih i jednostavnih rešanja koja bi zadovoljila sve učesnike u saobraćaju. Drugim rečima, uređenjem grada treba se fokusirati na čoveka i stvarim zahtevima i potrebama koje imaju Borani.
Više o inicijativi da Bor dobije Plan održive urbane mobilnosti pročitajte na narednom linku
Više o inicijativi za izmene Odluke o tehničkom regulisanju saobraćaja na teritoriji grada Bora pročitajte na narednom linku
Projekat "Staze urbane mobilnosti za grad Bor" realizuje se u okviru programa „Aktivni građani – bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju Srbije“ (javnozagovaranje.bos.rs), koji realizuje Beogradska otvorena škola (bos.rs) uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) (usaid.gov/serbia).