Inicijativa udruženja Sigurne staze „Staze urbane mobilnosti na teritoriji grada Bora” pokrenuta je sa ciljem unapređenje bezbednosti saobraćaja, životne sredine i pristupačnosti saobraćajne infrastrukture na teritoriji grada Bora.
Ova inicijativa je za kratak vremenski period omogućila građanima da aktivno i direktno učestvuju u urbanističkom uređenju grada, i da njihovi problemi budu vidljiviji u široj zajednici, a da donosioci odluka u Gradskoj upravi Bor budu informisani o problemima građana. Tome je najviše doprinela inovativna internet platforma mobilitybor.com, prvi GIS softver za urbanu mobilnost na teritoriji Jugoistočne Evrope, koja omogućava pregled, unos i izmene podataka od strane građana, čime se pruža mogućnost svim građanima Bora da obeleže lokacije na karti, dodaju fotografije, postave opis i daju svoje predloge u cilju poboljšanja pristupačnosti urbanističke i saobraćajne infrastrukture na teritoriji grada Bora.
Više o projektu na narednom linku
Sigurne staze su zahvaljujći svojim aktivnostima uticali i na Savet za bezbednost saobraćaja pri Gradskoj upravi Bor i donošenje plana rada koji je odobrila Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije kako bi se povećala bezbednost saobraćaja na teritoriji grada Bora.
Tim planom je predviđeno sledeće:
- Uređenje zona škola na teritoriji grada Bora – udruženje je podnelo i inicijativu za saobraćajno i urbanističko uređenje zona škola ( link );
- Nabavljanje tehničkih sredstava za usporavanje saobraćaja (ležeći policajci) – udruženje je podnelo peticaju u saradnji sa građanima naselja C-16 u Boru o formiranju zone 30 i postavljanju prepreka za usporavanje saobraćaja u ulici Crnovrške brigade ( link ) ;
- Unapređenje saobraćajnog vaspitanja i obrazovanja kroz preventivno-promotivne aktivnosti usmerene ka deci, mladima, biciklistima, pešacima, traktoristima, dvotočkašima i vozačima teretnih motornih vozila.
Udruženje Sigurne staze za nepune dve godine postojanja organizovalo preko 50 javnim tribina, edukativnih radionica i predavanja. Takođe, Sigurne staze su izdale knjigu „Siguran smer - vodič kroz osnovna pravila saobraćaja ( link ) ” koju su dobile sve osnovne škole na teritoriji Timočke Krajine ;
- Izrada lokalne Strategije za bezbednost saobraćaja sa Akcionim planom – tokom trajanja projekta udruženje je podnelo inicijativu da grad Bor donese i usvoju Strategiju za bezbednost saobraćaja ( link ) .
Više o inicijativi da Bor dobije Plan održive urbane na sledećem linku
Takođe, udruženje je direktno i indirektno uticalo i na:
- Grad Bor formira lokalnu bazu podataka o obeležjima bezbednosti saobraćaja ( https://eurs.gdi.net/trafficSafety/);
- Formiranje Saveta za osobe sa invaliditetom;
- Gradski trg i ulice Moše Pijade, 1. maja, 7. juli i Đ. A. Kuna su prilagođene za osobe sa invaliditetom;
- Borski prevoznik Bortravel obezbedio je vozila prilagođena za osobe sa invaliditetom;
- Odvojena su sredstva za parking za bicikle i otvorena je planinsko-brdska staza u dužini od 4km kod Zlotske pećine. Udruženje je podnelo i inicijativu da grad Bor dobije biciklističku infrastrukturu ( link ) ;
Više o mobilnoj i web GIS aplikaciji za osobe sa invaliditetom na teritoriji grada Bora pročitajte na narednom linku
Inicijativa „Staze urbane mobilnosti na teritoriji grada Bora” predstavljena je široj javnosti na međunarodnoj konferenciji „Bezbednost saobraćaja u lokalnoj zajednici“ ( link ) , u Domu Narodne Skupštine Republike Srbije ( link ) i na šestom CIVINET forumu mreže Jugoistočne Evrope za urbanu mobilnost u Skupštini grada Beograda ( link ) ;
Rezultati istraživanja koje je sprovelo udruženje kao i interaktivna GIS platforma za urbanu mobilnost postavljeni su i na portalu otvorenih podataka ( link ) , dok je Istraživanje o stanju saobraćajne i urbanističke infrastrukture za ranjive učesnike u saobraćaju na teritoriji grada Bora dostupno na sledećem linku.
Više o inicijativi o izmenama Odluke o tehničkom regulisanju saobraćaja u Boru pročitajte na narednom linku
Udruženje Sigurne staze će i u narednom periodu nastojati da utiče na stvaranje održivih gradova – gradova koji su pristupačni, sa dobrim sistemom javnog prevoza, biciklističkom i pešačkom infrastrukturom i velikim brojem zelenih površina i sa velikom angažovanošću građana.
Ovaj projekat je realizovan se u okviru programa „Aktivni građani – bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju Srbije“ (javnozagovaranje.bos.rs), koji realizuje Beogradska otvorena škola (bos.rs) uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) (usaid.gov/serbia).
Naslovna fotografija: www.eltis.org
Preuzeto sa javnozagovaranje.bos.rs