Institut za urbanu mobilnost predstavio svoj rad na konferenciji Traffic for all
Photo by Institut za urbanu mobilnost

Institut za urbanu mobilnost predstavio svoj rad na konferenciji Traffic for all

Institut za urbanu mobilnost predstavio svoj rad na konferenciji Traffic for all

U Beogradu se u periodu od prvog do trećeg oktobra održala prva regionalna konferencija posvećena održivoj urbanoj mobilnosti Traffic for all (Saobraćaj za sve).

Prisutni na konferenciji su mogli da se upoznaju sa primerima dobre prakse u Evropi i regionu. Konferencija je okupila ugledne stručnjake, udruženja građana i aktiviste iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Velike Britanije, Francuske, Holandije, Mađarske, Austrije, Luksenburga i Albanije.

U sklopu konferencije je predstavljen Savez udruženja Institut za urbanu mobilnost (www.urbanamobilnost.org), kao i plan rada, misija i ciljevi kojima će se Institut baviti.


U Institutu polazimo od zadate činjenice da se uređenost i veličina jedne zajednice ogleda u njenom odnosu prema najslabijima, a ranjivi učesnici u saobraćaju (deca, pešaci, biciklisti, osobe sa invaliditetom, starija lica) su svakako najslabiji i najranjiviji članovi društva, kada pričamo o saobraćaju.

Ranjivi učesnici u saobraćaju treba da uživaju posebnu zaštitu u saobraćajnom sistemu i prilikom delovanja u sistemu bezbednosti saobraćaja, bezbednost ranjivih učesnika treba da bude prioritet“, naglašava Zoran Bukvić ispred Instituta.

Igor Velić kao jedan od osnivača Instituta obrazlože da „Savremen koncept zaštite ranjivih učesnika u saobraćaju mora da podrazumeva primenu Humanog inženjeringa. Koncept koji zahteva drugačiji pristup u rešavanju problema i drugačije oblikovanje saobraćajnog i urbanističkog prostora uz primenu inovativnih, praktičnih i jednostavnih rešanja koja bi zadovoljila sve učesnike u saobraćaju“.

Ulica je osnovni arhitektonski prostor grada i nije namenjena samo za kretanje motornih vozila“, dodaje Velić

Marko Mazalica, predsednik Instituta je predstavio primarne oblasti kojima će se Institut baviti:

  • saobraćaj i saobraćajna politika, sa naročitim osvrtom na bezbednost saobraćaja, urbanu i mikromobilnost, transport, biciklistički i javni saobraćaj, upotrebu savremenih tehnologija i autonomnih vozila u saobraćaju,
  • zaštita životne sredine i održivi razvoj
  • urbanizam i prostorno planiranje

Kako bi Institut fukcionisao na stručnom nivou oformljena su i tri sektora:

  • Naučno-istraživačko odeljenje
  • Odeljenje javnih politika
  • Promotivno-preventivno odeljenje

Koristimo ovu priliku da pozovemo stručnjake, udruženja građana, aktiviste, medijske radnike, predstavnike privatnog i privrednog sektor da nam se jave i uključe u rad Instituta.

Fotografije: Bogdan Spasojevć


Savez udruženja Instituta za urbanu mobilnost je nastao u sklopu aktivnosti koje  se sprovode kao deo projekta „Za snažnije građansko društvo“, koji sprovodi PartnersGlobal uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Vlade Švajcarske putem Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC).

 




Sigurne Staze

Strukovno udruženje za saobraćajno i urbanističko planiranje i bezbednost saobraćaja bicibor.rs; ekobus.rs; mobilitybor.rs; pristupacnostbor.com