Problemi u zonama škola na teritoriji grada Bora
piše: Igor Velić, master inženjer saobraćaja | 07.04.2020. | 10 minuta čitanja
Analiza saobraćajnog sistema je obuhvatila obilazak zone škola i uočavanje problema bezbednosti dece u saobraćaju. Problemi bezbednosti dece u saobraćaju koji su uočeni prilikom obilaska su evidentirani, fotografisani i detaljno analizirani. Pre obilaska zone škola, prikupljene su osnovne karakteristike i specifičnosti škola kao i njihovog okruženja.
Napomena: Ovo je samo jedan deo analize, ostatak možete preuzeti preko opcije download na sajtu sigurnih staza .
OŠ. „DUŠAN RADOVIĆ“
Problem 1. Stanje oznaka na kolovozu u zoni škole je u lošem stanju, delimično do potpuno izbrisana. Neposredno ispred škole pešački prelaz, zaustavne i razdelne linije su dobrim delom izbrisane. Ivične linije ne postoje. Oznake „ŠKOLA“ su takođe dobrim delom izbledele, da na pojedinim mestima uopšte nisu vidljive. Iz ovoga se može zaključiti da je kontrola i održavanje oznaka na kolovozu neredovno.
Problem 2. Postojeći saobraćajni znaci, pored lošeg stanja, su i neadekvatno postavljeni, i u ulici Kralja Petra I“ nedostaje znak obaveštenje o ulasku u zonu škole.
Preko puta ulaza u dvorište škole iznad saobraćajnice nalazi se i svetleći znak „Obeležen pešački prelaz“ koji dugi niz godina nije u funkciji (ne svetli), tako da u večernjim terminima nije primetan. Saobraćajni znakovi za najavu blizine pešačkog prelaza ne postoje za oba smera.
Saobraćajni znaci u ulici „3. Oktobra“ su slabo uočljivi zbog promene ugla postavnjenih znakova usled iskrivljenja i zaokretanja, zbog dotrajalosti znakova i nepostavljanje znakova na propisanoj visini koja je definisana „Pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji“. Saobraćajni znakovi opasnosti o prisutnosti dece na kolovozu ne postoje za oba smera.
Problem 3. U zoni škole postoje tri prepreke za usporenje saobraćaja („ležeći policajci“). U ulici „Kralja Petra I“ se nalaze dve prepreke za usporenje saobraćaja, izrađene izrađen od savremenog materijala (gume). Ovde treba razmisliti o projektovanju pešačke platforme, tj. da se ceo pešački prelaz podigne. U ulici „3. Oktobar“ postavljen je samo jedan usporivač brzina koji je izrađen od savremenog materijala (gume). Drugi usporivač brzine nije postavljen jer se pešački prelaz koji vodi ka školskom ulazu/izlazu nalazi u raskrsnici.
Problem 4. Naime, ako pogledamo lokaciju škole u odnosu na okolne saobraćajnice, može se zaključiti da je lokacija glavnog ulaza/izlaza iz školskog dvorišta na ulicu projektovana na relativno bezbednom mestu. Lokacija sporednog ulaza/izlaza iz školskog dvorišta na ulicu nije bezbedna, jer se nalazi usred raskrsnice ulica „3. Oktobar“ i „Doktora Milovanovića“, i nije adekvatno zaštićena i obeležena. Kako je postavljena samo jedna prepreka za usporenje saobraćaja, bezbednost dece je dodatno ugrožena. Ako se ima u vidu loša saobraćajna signalizacija, opasnost dece na mestu ulaza/izlaza iz školskog dvorišta na ulicu dodatno je povećana.
Problem 5. U samoj raskrsnici ulica „3. Oktobar“ i „Bezimene“ se nalazi autobusko stajalište bez projektovanih niša i zaštitnih ograda za decu pešake čime je bezbednost svih učesnika u saobraćaju ugrožena.
Problem 6. U delu ulice „3. Oktobar“ koji pripada zoni O.Š. „Dušan Radović“ nije zabranjeno preticanje vozila što je posebno opasno u prisustvu dece na kolovozu.
Problem 7. U zoni škole nema organizovanog parkiranja već je često prisutno ulično parkiranje i parkiranje na trotoaru u blizini škole i u samoj zoni škole. Parkirana vozila na trotoaru prave problem u vidi smanjenja prostora za kretanje pešaka, pa su pešaci prinuđeni da se kreću ivicom trotoara i ivicom kolovoza. Takođe, parkirana vozila znatno smanjuju preglednost deci pešacima, ali i zaklanjaju decu pešake koja su zbog njihove visine neprimetna za vozače.
Veliki problem se javlja u vršnim časovima, jer roditelji koji dovoze decu u školu parkiraju svoja vozila na ulici ili trotoaru u zoni škole. Pojedini roditelji parkiraju svoja vozila ispred pešačkog prelaza na ulazu u školu i na taj način nesvesno ugrožavaju ostale pešake.
Problem 8. U zoni škole ulica „3. Oktobar“ se ukršta sa ulicom „Doktora Milovanovića“. Ova raskrsnica, koja nije propisno obeležena saobraćajnom signalizacijom je nepregledna, jer vozila koja se iz ulice „Doktora Milovanovića“ uključuju u ulicu „3. Oktobar“ ne vide vozila koja im se približavaju iz pomenute ulice. Veliki problem ove raskrsnice predstavlja i ulaz/izlaz u školu koji se nalazi u samoj raskrsnici i nije adekvatno zaštićen i obeležen. U raskrsnici postoji konflikt vozila koja dolaze iz smera ulice „Doktora Milovanovića“ u levom skretanju sa pešacima na pešačkom prelazu koji vodi ka sporednom ulazu/izlazu školskog dvorišta. Takođe, u samoj raskrsnici se nalazi i autobusko stajalište bez projektovanih niša i zaštitnih ograda za decu pešake.
Problem 9. Dve kritične tačke u zoni škole, tačnije u ulici „Kralja Petra I“ su utvrđene prilikom snimanja ponašanja dece u saobraćaju. To su mesta gde deca često prelaze i pretrčavaju ulicu van obeleženih pešačkih prelaza .Ono što decu najviše nagoni da prelaze na tim mestima ulicu su trgovinski objekti (trafike, pekara i prodavnica). Naime, kako su lokacije ovih kritičnih tačaka u blizini pešačkog prelaza ispred glavnog ulaza/izlaza iz školskog dvorišta, određen broj dece prilikom dolaska/odlaska iz škole tu prelazi ulicu kako bi skratila put do škole. Prilikom posmatranja ponašanje pešaka u zoni škole, uočeni su roditelji koji svoju decu dovode u školu, a pritom zajedno sa njima ulicu prelaze van pešačkom prelaza, na mestu ovih kritičnih tačaka.
OŠ. „3. OKTOBAR“
Problem 1. Stanje oznaka na kolovozu u zoni škole je u lošem stanju, delimično do potpuno izbrisana. Neposredno ispred škole pešački prelaz, zaustavne i razdelne linije su dobrim delom izbrisane. Ivične linije ne postoje. Oznake „ŠKOLA“ su takođe dobrim delom izbledele, da na pojedinim mestima uopšte nisu vidljive. Iz ovoga se može zaključiti da je kontrola i održavanje oznaka na kolovozu neredovno.
Problem 2. Postojeći saobraćajni znaci, pored lošeg stanja su i nepotpuni, tj. nedostaje nekoliko saobraćajnih znakova veoma značajnih za bezbednost pešaka. Prvenstveno, granice zone škole nisu obeležene u skladu sa važećim pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji.
Problem 3. U zoni škole postoje četiri prepreke za usporenje saobraćaja („ležeći policajci“). I ovde treba razmisliti o projektovanju platforme za prelaz pešaka u ulici „Kralja Petra I“ i „3. Oktobar“.
Problem 4. U neposrednoj blizi zone škole nalazi se autobusko stajalište koje koriste učenici O.Š. „3. Oktobar“. Kako je stajalište bez projektovanih niša, i zaštitne ograde za decu pešake predstavlja opasnost svih učesnika u saobraćaju.
Problem 5. U delu ulice „3. Oktobar“ koji pripada zoni O.Š. „3. Oktobar“ nije zabranjeno preticanje vozila što je posebno opasno zbog prisustva dece na kolovozu.
Problem 6. Dve kritične tačku u zoni škole, tačnije u ulici „3. oktobar“ su utvrđene prilikom snimanja ponašanja dece u saobraćaju. To su mesta gde deca često prelaze i pretrčavaju ulicu van obeleženih pešačkih prelaza. Naime, kako su lokacije ovih kritičnih tačaka u blizini pešačkog prelaza ispred glavnog ulaza/izlaza iz školskog dvorišta, određen broj dece prilokom dolaska/odlaska iz škole tu prelazi ulicu kako bi skratila put do škole, čime ugrožavaju svoju bezbednost.
OŠ. „BRANKO RADIČEVIĆ“ , O.Š. „SVETI SAVA“ I ŠOSO "VIDOVDAN"
Problem 1. Stanje oznaka na kolovozu u zoni škole je u lošem stanju, delimično do potpuno izbrisana. Neposredno ispred škole pešački prelaz, zaustavne i razdelne linije su dobrim delom izbrisane. Ivične linije ne postoje. Oznake „ŠKOLA“ su takođe dobrim delom izbledele, da na pojedinim mestima uopšte nisu vidljive. Iz ovoga se može zaključiti da je kontrola i održavanje oznaka na kolovozu neredovno.
Problem 2. Postojeći saobraćajni znaci, pored lošeg stanja su i nepotpuni, tj. nedostaje nekoliko saobraćajnih znakova veoma značajnih za bezbednost pešaka. Kao i u ostalim zonama škola, granice zone škole nisu obeležene u skladu sa važećim pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji.
U ulici „Moše Pijade“ saobraćajni znaci su slabo vidljivi, jer su zaklonjeni drvećem i uličnim osvetljenjem (lampama) u oba smera, te stoga treba redovno raditi na potkresavanju gradskog zelenila.
Problem 3. U zoni škole, tačnije u ulici „Moše Pijade“ nalaze se dva autobuska stajališta obeležena saobraćajnim znacima. Problem je u tome jer su stajališta bez projektovanih niša, tako da deca dok čekaju prevoz stoje na samoj ivici kolovoza čime im je bezbednost dodatno ugrožena.
Problem 4. U „Pionirskoj“ ulici nema organizovanog parkiranja već je često prisutno ulično parkiranje i parkiranje na trotoaru u blizini škole. Iako postoji zabrana parkiranja u ulici, mnoga vozila su parkirana na trotoaru duž cele ulice. Glavni razlog tome je nedostatak potrebnog broja parking mesta u ovom naselju, pa su stanari okolnih stambenih zgrada primorani da svoja vozila parkiraju na trotoaru. Međutim, iz tog razloga, deca se kreću ivicom kolovoza, ali i stupaju na kolovoz između parkiranih vozila čime znatno ugrožavaju svoju bezbednost.
Problem 5. U delu ulice „Nikole Pašića“ koji pripada zoni O.Š. „Branko Radičević“ i O.Š. „Sveti Sava“ nije zabranjeno preticanje vozila što je posebno opasno u prisustvu dece na kolovozu.
Pored brojnih problema bezbednosti saobraćaja u zoni O.Š. „Branko Radičević“ i O.Š. „Sveti Sava“, važno je pomenuti da je pešački prelaz u ulici „Moše Pijade“ koji vodi ka glavnom ulazu škole regulisan svetlosnom signalizacijom, kao i video nadzorom, odnosno kamerama koje prate ponašanje učesnika u saobraćaju. Na ovaj način podignut je nivo bezbednosti saobraćaja u zoni škole, posebno u odnosu na zone drugih škola. Glavni razlog za postavljanje, prvenstveno video nazora, je veliki broj saobraćajnih nezgoda sa decom pešacima na delu ulice „Moše Pijade“ koji pripada zoni škola.
OŠ. „VUK KARADŽIĆ“
Problem 1. Oznake na kolovozu „ŠKOLA“, pešaki prelaz, isprekidane i neisprekidane linije su takođe dobrim delom izbledele, da na pojedinim mestima uopšte nisu vidljive.
Problem 2. Postojeći saobraćajni znaci, pored lošeg stanja su nepotpuni i neadekvatno postavljeni, takođe je slabo uočljivi zbog promene ugla postavnjenih znakova, usled iskrivljenja i zaokretanja, zbog dotrajalosti znakova i nepostavljanje znakova na propisanoj visini koja je definisana „Pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji“.
Problem 3. U zoni škole se nalaze dve prepreke za usporenje saobraćaja, kao što smo naglasili i u predhodnim primerima treba razmisliti o projektovanju pešačke platforme.
Problem 4. U ulici „Đure Đakovića“ nema organizovanog parkiranja već je često prisutno ulično parkiranje kao i parkiranje na trotoaru u blizini škole. Vozila su parkirana na trotoaru duž cele ulice u zoni škole, pa su deca primorna da se kreću ivicom kolovoza čime znatno ugrožavaju svoju bezbednost. Ako se uzme u obzir da se pešački saobraćaj odvija duž trotoara koji se nalazi samo sa jedne strane ulica, problem je utoliko veći.
Problem 5. Jedna kritična tačka u zoni škole je utvrđena prilikom snimanja ponašanja dece u saobraćaju, a to je mesto gde deca često prelaze ulicu van obeleženog pešačkog prelaza. Određen broj dece prilikom dolaska/odlaska iz škole tu prelazi ulicu kako bi skratila put do škole, čime dodatno ugrožavaju svoju bezbednost.
Veliki problem se javlja u vršnim časovima, jer roditelji koji dovoze decu u školu parkiraju svoja vozila na ulici ili trotoaru u zoni škole. Pojedini roditelji parkiraju svoja vozila ispred pešačkog prelaza na ulazu u školsko dvorište i na taj način nesvesno ugrožavaju ostale pešake.
OŠ. „STANOJE MILJKOVIĆ“ U BRESTOVCU
Problem 1. Stanje kolovoznog zastora, duž čitave ulice „Maršala Tita“, je loše. Oštećen kolovozni zastor je izražen i u zoni škole. Ivičnjaci su, takođe, u veoma lošem stanju.
Problem 2. Oznake na kolovozu „ŠKOLA“, pešački prelaz, isprekidane i neisprekidane linije ne postoje.
Problem 3. Postojeći saobraćajni znaci, pored lošeg stanja, su dotrajali i nedostaje nekoliko saobraćajnih znakova veoma značajnih za bezbednost pešaka. Prvenstveno, granice zone škole nisu obeležene u skladu sa važećim pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji (Znak "Zona škole" koji je postavljen više nije u upotrebi, a iz pravca Metovnice ka Brestovcu ne postoji znak koji bi obavestio vozače da ulaze u zonu škole). Takođe ne postoje znaci koji bi najavili opasnost usled pojave dece na kolovozu, zatim znaci izričitih naredbi o zabrani preticanja i zabrani zaustavljanja i parkiranja vozila.
Problem 4. Najveći problem, kako u zoni škole, tako i duž čitave ulice „Maršala Tita“ je nedostatak pešačkih staza, odnosno trotoara i pešačkih prelaza. Iz tog razloga deca, ali i drugi pešaci su primorani da se kreću kolovozom zajedno sa vozilima.
Problem 5. U delu ulice „Maršala Tita“ koji pripada zoni O.Š. „Stanoje Miljković“ nije zabranjeno preticanje vozila što je posebno opasno u prisustvu dece na kolovozu.
Problem 6. Usporivači brzina ne postoje i veliki problem predstavlja izlazak iz školskog dvorišta i prelazak učenika na školsko igralište.
Problem 7. Ulica u kojoj se nalazi škola je opterećena velikim intezitetom saobraćaja zbog potrebe izgradnje novog rudnika, te stoga spada u prioritet prvog reda da se zona škole posebno uredi i da se u njoj saobraćaj reguliše saobraćajnom signalizacijom i dodatnom opremom (usporivači brzine, zaštitne ograde itd.)
Problem 8. U zoni škole nema organizovanog parkiranja već je često prisutno ulično parkiranje i parkiranje na trotoaru u blizini škole i u samoj zoni škole. Parkirana vozila na trotoaru prave problem u vidi smanjenja prostora za kretanje pešaka, pa su pešaci prinuđeni da se kreću ivicom trotoara i ivicom kolovoza. Takođe, parkirana vozila znatno smanjuju preglednost deci pešacima, ali i zaklanjaju decu pešake koja su zbog njihove visine neprimetna za vozače.
OŠ. "PETAR RADOVANOVIĆ" U ZLOTU
Problem 1. Škola se nalazi na opštinskom putu i deca iz dvorišta škole izlaze direktno na saobraćajnicu. Celokupna lokacija oko zone škole kao i u samoj zoni nije adekvatno obeležena saobraćajnom signalizacijom od oznaka na kolovozu do saobraćajnih znakova. Te stoga treba hitno u zoni škole i njenoj okolini postaviti adekvatnu saobraćajnu signalizaciju u skladu sa pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji.
Problem 2. Ne postoji trotoar, te stoga deca moraju da se kreću po kolovozu što znatno ugrožava njihovu bezbednost.
Problem 3. Ne postoji autobusko stajalište za đački autobus.
Problem 4. U zoni škole nema organizovanog parkiranja već je često prisutno ulično parkiranje i parkiranje na trotoaru u blizini škole i u samoj zoni škole. Parkirana vozila na trotoaru prave problem u vidi smanjenja prostora za kretanje pešaka, pa su pešaci prinuđeni da se kreću ivicom trotoara i ivicom kolovoza. Takođe, parkirana vozila znatno smanjuju preglednost deci pešacima, ali i zaklanjaju decu pešake koja su zbog njihove visine neprimetna za vozače.
Problem 5. Iako su se predstavnici škole u više navrata obraćali nadležnim organima u zoni škole još uvek nisu postavljene prepreke za usporavanje saobraćaja niti postoje znaci za ograničenje brzine, i znak opasnosti koji bi vozače upozorio da se u toj deonici deca kreću u većem broju.
OŠ. "ĐURA JAKŠIĆ" KRIVELJ
Problem 1. Škola se nalazi na opštinskom putu i deca iz dvorišta škole izlaze direktno na saobraćajnicu. Celokupna lokacija oko zone škole kao i u samoj zoni ne postoji adekvatna saobraćajna signalizacija od oznaka na kolovozu do saobraćajnih znakova (znak "Zona škole" koji je postavljen više nije u upotrebi). Te stoga treba hitno u zoni škole i njenoj okolini postaviti adekvatnu saobraćajnu signalizaciju u skladu sa pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji.
Oznake na kolovozu „ŠKOLA“, pešački prelaz, isprekidane i neisprekidane linije su takođe dobrim delom izbledele, da na pojedinim mestima uopšte nisu vidljive.
Problem 2. Najveći problem, kako u zoni škole, tako i duž čitave ulice je nedostatak pešačkih staza, odnosno trotoara i pešačkih prelaza. Iz tog razloga deca, ali i drugi pešaci su primorani da se kreću kolovozom zajedno sa vozilima. Kolovozni zastor je u jako lošem stanju.
Problem 3. U delu ulice koji pripada zoni O.Š. „Stanoje Miljković“ nije zabranjeno preticanje vozila što je posebno opasno u prisustvu dece na kolovozu.
Problem 4. Usporivači brzina ne postoje i veliki problem predstavlja izlazak iz školskog dvorišta i prelazak učenika preko opštinskog puta.
Problem 5. U zoni škole nema organizovanog parkiranja već je često prisutno ulično parkiranje i parkiranje na trotoaru u blizini škole i u samoj zoni škole. Parkirana vozila na trotoaru prave problem u vidi smanjenja prostora za kretanje pešaka, pa su pešaci prinuđeni da se kreću ivicom kolovoza. Takođe, parkirana vozila znatno smanjuju preglednost deci pešacima, ali i zaklanjaju decu pešake koja su zbog njihove visine neprimetna za vozače.
PREDLOG MERA ZA ZONE ŠKOLA
Na osnovu analize saobraćajnog sistema u zonama škola na terotoriji grada Bora evidentiran je veliki broj problema po pitanju bezbednosti dece u saobraćaju. U nastavku je dat predlog mera u cilju rešavanja evidentiranih problema i povećanja nivoa bezbednosti školske dece u zoni škole. Predložene mere su:
1. Kako bi se povećala bezbednost dece u saobraćaju, potrebno je definisati zone škola i granice zone škole obeležiti u skladu sa važećim pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji.
2. Potrebno je obnavljanje kolovoznog zastora i trotoara i zamena dotrajalih ivičnjaka u svim zonama škola na terotoriji grada Bora.
3. Potrebno je obnoviti saobraćajnu signalizaciju u zonama škole i postaviti je u skladu sa važećim pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji.
4. Potrebno je zameniti dotrajale prepreke za usporenje saobraćaja savremenijim preprekama.
5. Potrebno je adekvatnom saobraćajnom signalizacijom zabraniti preticanje vozila u zoni škole.
6. Potrebno je duž zone škole postaviti zaštitne ograde kako deca ne bi mogla ulicu da prelaze van pešačkog prelaza.
7. Potrebno je zone škole vizuelno izdvojiti od ostatka grada (npr. ulična rasveta da se ofarba crno-žutom bojom, postavljanje zaštitnih ograda, podići pešački prelaz u vidu platforme, znatno bolje osvetljenje, dodatnom opremom, redovno obnavljati oznake na kolovozu itd.)
8. Potrebno je renovirati i projektovati autobusko stajalište u zoni škole u skladu sa važećim pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji.
9. Potrebno je zabraniti parkiranje u zonama škole, i rešiti problem parkiranja na nivou celog grada.
10. Potrebna je izgradnja trotara i pešačkih staza u zonama škola koje ih nemaju.
11. Problem je jako veliki u selima u kojima se objekti osnovnih škola nalaze uglavnom uz državne puteve koji prolaze kroz naseljena mesta. U većini seoskih naselja ne postoje trotoari, dok u nekim selima postoje trotoari koji su redovno zauzeti vozilima čime je onemogućeno kretanje pešaka celom dužinom trotoara (što je slučaj i na pojedinim lokacijama u gradu).
Literatura
1. Velić I. Projekat:" Sigurne staze i putanje kretanja učenika osnovnih i srednjih škola u Boru", Analiza bezbednosti dece u saobraćaju na teritoriji grada Bora u periodu od 2007. do 2018. godine sa predlogom mera i hitnih intervencija, GIS udruženje Srbije, Bor, jun 2019. god.