Povodom „Svetskog dana sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda“ na Tehničkom fakultetu u Boru, danas je održana tribina „Kako i zašto mladi ljudi stradaju u saobraćaju?“.
Na tribini je govorio Igor Velić, master inž. saobraćaja koji je svoje stručno znanje, stečeno dobrim delom kroz svakodnevnu praksu, kao i svoja iskustva, izneo prisutnima, upoznavši ih sa brojnim izazovima i problemima sa kojima se svi učesnici u saobraćaju svakodnevno susreću.
Na „borskom portalu sigurnih staza“ data je saobraćajna signalizacija i saobraćajne nezgode koje su se dogodile u poslednjih pet godina. Ukrštanjem ovih podataka sa infrastrastrukturom i saobraćajnom signalizacijom grada dobijen je digitalni model sigurnih staza i putanja kretanja učenika. Ovo je samo predlog mera, a od predstavnika gradske uprave se očekuje da prihvate ovu studiju koja je detaljno urađena i da preduzmu odgovarajuće korake.
„Cilj ovog svetski priznatog projekta je donošenje strategije održivog i delotvornog sistema upravljanja bezbednošću saobraćaja na teritoriji grada Bora koja će omogućiti da u saobraćaju nema povređene i poginule dece, kao i kvalitetnije i transparentnije pružanje javnih usluga građanima i trajno praćenje promena saobraćajne infrastrukture i evidentiranje saobraćajnih nezgoda, uz modifikaciju postojećih sigurnih staza za kretanje učenika“, napominje Velić.
Na tribini je pokazano ne samo koliko su ovakvi projekti, i pre svega aplikacija o bezbednosti dece u saobraćaju, neophodni svakom gradu, nego i kolika je važnost otvorenih podataka za kreiranje boljeg, bezbednijeg, humanijeg i uspešnijeg života na svakodnevnom nivou, i u svakoj zajednici.
Projekat „Sigurne staze i putanje kretanja učenika osnovnih i srednjih škola u Boru“ urađen je za teritoriju Bora, ali su metod i način rada primenjivi na svaku opštinu u Srbiji. U tome i jeste prednost rada sa otvorenim podacima – saradnja svih direktnih i indirektnih učesnika na prikupljanju, obradi i analizi podataka kako bi se ponudilo najefikasnije rešenje.