Povodom „Svetskog dana sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda“ u Domu omladine u Boru, juče je održana tribina „Bezbednost mladih lica u saobraćaju na teritoriji grada Bora“.
U sklopu predavanja promovisan je projekat „Sigurne staze i putanje kretanja učenika osnovnih i srednjih škola u Boru“, koji jasno obuhvata lokacije u gradu gde se najčešće dešavaju saobraćajne nezgode, ali isto tako prezentuje šta to utiče na njih, kao i koje su to sigurne staze za bezbedno kretanje po gradu.
O različitim uzrocima saobraćajnih nezgoda i načinima i merama opreza za njihovo sprečavanje borskim srednjoškolcima su govorili Srećko Zdravković, član Gradskog veća, Igor Velić, master inženjer saobraćaja i Ivica Milojević iz GIS udruženja Srbije.
Prisutnima su predstavljeni rezultati projekta „Sigurne staze i putanje kretanja učenika osnovnih i srednjih škola u Boru“ koji je realizovalo „GIS Udruženje Srbije“ uz podršku Ujedinjenih Nacija, Svetske banke i Fonda za dobru upravu Ujedinjenog Kraljevstva.
„Ova današanja aktivnost je nastavak kampanje koju radimo sa GIS-om. To je jedinstven projekat koji je urađen u oblasti regulisanja saobraćaja u zoni škola. Mi smo mapirali svaku nezgodu koja se u Boru dogodila od 2015. do 2019. godine, gde se dogodila, koji je uzrok“ , napominje Velić.
U Boru je pet kritičnih područja i to je upravo prikazano. Ujedinjene nacije su ove godine, ovaj projekat, stavili u top pet projekata koji je vezan za saobraćaj i za otvorene podatke, zbog metoda i alata koji smo koristili. Projekat je vezan za Bor, građani mogu besplatno da ga preuzmu na „borskom portalu sigurnih staza“, a uspešno se može primeniti i na ostale gradove i opštine, istakao je Velić i dodao da je na teritoriji grada Bora u periodu od 2014. do 2018. god. registrovano 675 nezgoda u kojima je život izgubilo 16 lica, dok je 424 lica zadobilo teže ili lakše povrede. Godišnje se u Boru dogodi 135 nezgoda, dok četiri, pet osoba smrtno strada.
U prethodnom periodu su u Boru realizovani mnogobrojni projekti u cilju povećanja bezebednosti dece i mladih u saobraćaju, istakao je Srećko Zdravković, član Gradskog veća zadužen za omladinu i jedan od predavača.
Kao jedan od uspešno realizovanih, Zdravković navodi i projekat „Mladi kao odgovorni učesnici u saobraćaju“ gde je na različite kreativne načine mladima približena tema, rađena kroz simulaciju sudara na ulici, kao i uspešno održan javni čas prve pomoći, gde je simuliran sudar motora i automobila. U sklopu pomenutog projekta, takođe je organizovana i javna tribina, gde su predavači bili predstavnici MUP-a R. Srbije sa jedne i predstavnici bajkera sa druge strane.
Zdravković takođe navodi i da je "projektom „Sigurnih staza“, problem bezbednosti u saobraćaju podignut na viši nivo, a da aplikaciju neće samo koristiti stanovnici Bora, već će to moći i svi oni gradovi koji žele da se priključe projektu“.
O "GIS-u", kao efikasnom alatu za prostorno-atributivne pretrage, kao i načinu vizuelizacije prostornih podataka, u vidu interaktivnih web mapa, ali i načinu prikupljanja podataka, koji su korišćeni u ovom projektu, a sve u cilju pametnijeg donošenja odluka, učesnike je upoznao Ivica Milojević, član GIS udruženja Srbije.
"Informacije o bezbednosti đaka na teritoriji grada Bora, sada su lako dostupne svim građanima u vidu interaktivne web mape. Izvršeno je mapiranje saobraćajne i komunalne infrastrukture, ispitani su uzroci dešavanja saobraćajnih nezgoda i dati su predlozi mera za rešavanje istih. Donosioci odluka iz odeljenja saobraćajne policije, članovi saveta za bezbednost saobraćaja, kao i nadležne službe gradske uprave, sada imaju pred sobom alat za efikasnije donošenje važnih odluka koje se odnose na bezbednost u saobraćaju", istakao je Milojević.