Strategija bezbednosti saobraćaja na putevima Republike Srbije za period od 2015. do 2020 . godine u okviru drugog stuba – bezbedniji putevi i kretanja prepoznaje osnovne smernice u području delovanja ka unapređenju bezbednosti puteva i kretanja, i to:
- Put ne sme da bude uzrok saobraćajne nezgode;
- Put treba da spreči saobraćajnu nezgodu kada dođe do greške učesnika u saobraćaju ili greške na vozilu;
- Put treba da spreči ili ublaži posledice nastale saobraćajne nezgode.
Problem bezbednosti puta, kao faktora bezbednosti saobraćaja, prepoznat je među stručnom javnošću kao jedan od osnovnih oblasti u procesu unapređenja bezbednosti saobraćaja. Bezbedniji putevi i mobilnost je jedan od stubova bezbednosti saobraćaja definisanih u Globalnom planu decenije akcije bezbednosti saobraćaja 2021-2030. godine.
Svesni stanja na terenu predmetnog puta, možemo samo konstatovati da donosioci odluka i kreatori sistema u GU Bor nisu ispunili ciljeve propisane Nacionalnom strategijom!
Brojna istraživanja pokazala su, takođe, značajan uticaj puta, samostalno ili u sprezi sa drugim faktorima, na nastanak saobraćajnih nezgoda i njihovih posledica. Procenjuje se da su uticajni faktori koji se odnose na put i okolinu puta, u sadejstvu sa čovekom i vozilom, zastupljeni u 34% saobraćajnih nezgoda (PIARC, 2003).
Analizom uticajnih faktora koji su evidentirani u saobraćajnim nezgodama koje su se dogodile u 2016. godini na teritoriji Republike Srbije, utvrđeno je da je grupa uticajnih faktora „uticaj puta i putne okoline“ zastupljena u 17,2% saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima, odnosno, u 11,6% saobraćajnih nezgoda sa nastradalim licima.
Prema članu 112 Zakona o bezbednosti saobraćaja u saobraćaju na putu vozilo ne sme da se optereti:
1) tako da ukupna masa vozila prelazi najveću dozvoljenu masu vozila, odnosno tako da osovinsko opterećenje prelazi najveće dozvoljeno osovinsko opterećenje proizvođača vozila,
2) preko osovinskog opterećenja propisanog tehničkim normativima za vozila i najveće dozvoljene ukupne mase,
3) tako da vozilo sa teretom premašuje najveće dozvoljene dimenzije za pojedine vrste vozila (dužina, širina i visina).
Teret na vozilu mora da bude smešten i obezbeđen tako da pri vožnji ostaje u položaju postavljenom prilikom utovara, tako da:
1) ne ugrožava bezbednost učesnika u saobraćaju i ne nanosi štetu putu i objektima na putu,
2) ne umanjuje stabilnost vozila i ne otežava upravljanje vozilom, kao i da ne utiče na funkcionisanje i korišćenje sklopova i delova vozila,
3) ne umanjuje preglednost vozaču,
4) ne pada i ne rasipa se sa vozila po putu, odnosno ne vuče se po putu,
5) ne zagađuje životnu sredinu.
Takođe zakon nalaže da kada se prevozi teret u rasutom stanju (zemlja, pesak, rizla itd.) mora biti prekriven kako se ne bi raznosio po putu.
Prema članu 22 Zakona o bezbednosti saobraćaja, učesnik u saobraćaju je dužan da, bez odlaganja, sa puta ukloni predmet, odnosno materiju koja se na kolovozu našla njegovim činjenjem, kao i predmet, odnosno materiju koja potiče sa vozila kojim upravlja!
Sa uvida na terenu možemo samo konstatovati da se zakonske odredbe ne poštuju! Put je prekriven blatom, peskom i rizlom, i teretna vozila koja prevoze teret u rasutom stanju nisu prekrivena ciradom!
Prema članu 2 Zakona o bezbednosti saobraćaja, kontrolu i neposredno regulisanje saobraćaja na putevima vrši Ministarstvo unutrašnjih poslova - Uprava saobraćajne policije i područne policijske uprave.
Na pomenutom putu pripadnici Policijske uprave u Boru ne vrše kontrolu vozila kompanije Zijin i time dozvoljavaju da pomenuta vozila nanose štetu putu i okolini!
Ne postupanjem po svojim zakonskim obavezama pripadnici Policijske uprave u Boru ugrožavaju javnu bezbednost saobraćaja meštana Krivelja i Bora stvarajući uslove da dođe do saobraćajne nezgode.
Prema članu 7 Zakona o bezbednosti saobraćaja, put je izgrađena, odnosno utvrđena površina koju kao saobraćajnu površinu mogu da koriste svi ili određeni učesnici u saobraćaju, pod uslovima određenim zakonom i drugim propisima.
Naš put je oduzet od nas. Uskraćeno nam je osnovno ljudsko pravo. Pravo na slobodno i bezbedno kretanje! Nad meštanima Krivelja i Bora se vrši otvorena diskriminacija od strane donosioca odluka i kreatora sistema u GU Bor, lokalnog upravljača puta (Javno stambeno) i Policijske uprave u Boru.
Selektivnim primenjivanjem zakonskih odredbi gore pomenuti javno ugrožavaju bezbednost meštana Krivelja i Bora stvarajući uslove za nastanak saobraćne nezgode sa najtežim posledicama!
Takođe, odlučno planiranje i praćenje namene zemljišta su presudni za stvaranje povoljnog ambijenta. Kada se razmatra efikasnost dizajna postojeće saobraćajne infrastrukture, potrebno je obuhvatiti puteve svih kategorija. Bezbedni putevi podrazumevaju dizajn saobraćajne infrastrukture koji treba da se zasniva na potrebama ranjivih učesnika u saobraćaju i da zadovolji potrebe za mobilnošću svih građana Bora a ne samo potrebe vozila kompanije Zijin.
Iz svega priloženog se vidi da su meštani Krivelja i Bora građani drugog reda o kojima lokalna samouprava u Boru ne brine i aktivno radi na ugrožavanju njihove bezbednosti u saobraćaju!
Igor Velić, master inž. saobraćaja