Ulica „Moše Pijade“ je glavna ulica u gradu i zbog svog bogatog sadržaja karakteriše je intezivan saobraćaj motornih vozila kao i gradski prevoz putnika. Ona takođe predstavlja glavni koridor kretanje dece u dolasku i odlasku iz škole, što dodatno komplikuje situaciju. Na pometu ulicu izlaze četiri osnovne škole (Branko Radičević, Sveti Sava, ŠOSO Vidovdan i Vuk Karadžić) kao i tri predškolske ustanove (Bambi, Boško Buha i Crvenkapa). Takođe, tu se nalazi i trgovinski centar „Maksi“, Dom kulture i dečije igralište.
U periodu od 2015. do 2019. god. u pomenutoj ulicu su se dogodile 33 saobraćajne nezgode, od toga 15 nezgoda je bilo sa materijalnom štetom, 17 nezgoda sa povređenim licima i jedna nezgoda sa smrtnih ishodom.
Na sledećoj slici je predstavljena prostorna raspodela saobraćajnih nezgoda u ulici Moše Pijade.
Najugroženija kategorija učesnika u saobraćaju u ulici Moše Pijade su pešaci. U pomenutim nezgodama povređeno je desetoro pešaka dok je jedno lice smrtno stradalo. O uzrocima i posledicima saobraćajnih nezgoda sa pešacima na teritoriji grada Bora pogledajte tekst gde sam detaljno obradio ovu temu.
Ovom prilikom se zahvaljujem građanima Bora koji su preko mobilne aplikacije bor.sigurnestaze.com izložili saobraćajne probleme u ulici Moše Pijade.
Kritično područje gde imamo veliku koncetraciju saobraćajnih nezgoda je deo gde se ukrštaju ulice "Moše Pijade" i "G.P. Ilića", tačnije gde se nalazi kružni tok. Na ovom prostoru primetna je saobraćajna nekultura i nepoznavanje pravila saobraćaja u kružnom toku. Prvi problem predstavlja loša preglednost na kružnoj raskrsnici, kao posledica lošeg projektovanja ali i nagiba terena, jer se raskrsnica nalazi na kosini. Preglednost u raskrsnici znatno smanjuje i spomenik na sredini kružne raskrsnice uzdignut na brežuljku. Drugi problem predstavlja autobusko stajalište u ulici „Moše Pijade“ koje se nalazi u samoj zoni kružnog toka, pa je primetno i zaustavljanje i parkiranje na mestima gde je to zabranjeno.
Ovde je važno napomenuti da je pomenuta raskrsnica loše regulisana saobraćajnom signalizacijom. Naime, u ulici Moše Pijade pre ulaska u kružni tok ne postoji znak, niti oznaka na kolovozu „ustupanje prvenstva prolaza”, koji označava naredbu vozaču da mora da ustupi prvenstvo prolaza vozilima koja se kreću putem na koji nailazi. Kada raskrnica nije regulisana saobraćajnim znacima i oznakama na kolovozu, znači da se u tom slučaju primenjuje „pravilo desne strane“. I u ovom slučaju (koliko god to čitaocu delovalo nelogično), vozilo koje se nalazi u kružnom toku mora da ustupi prvenstvo prolaza vozilu koje dolazi iz ulice Moše Pijade i kreće se ka IV kilometru.
Ovde treba pozvati na odgovornost lica koja su zadužena za upravljenjem saobraćajne signalizacije na teritoriji grada Bora, jer se ovim svesno ugrožava bezbednost svih učesnika u saobraćaju.
Druga raskrnica koja je loše regulisana saobraćajnom signalizacijom je deo gde se „Bezimena ulica“ ukršta sa ulicom „Moše Pijade“ (preko puta igrališta kod Doma kulture). Naime u pomenutoj ulici pre uključenja sa ulicom Moše Pijade ne postoji znak, niti oznaka na kolovozu „ustupanje prvenstva prolaza”, koji označava naredbu vozaču da mora da ustupi prvenstvo prolaza vozilima koja se kreću putem na koji nailazi (postoji stub gde je nekad bio znak). Zbog nepostojanja saobraćajne signalizacije, kao i u predhodnom primeru, ova raskrsnica je regulisana „pravilom desne strane“. Što znači da vozači koji se kreću ulicom Moše Pijade ka IV kilometru moraju da ustupe prednost vozačima koji se uključuju sa ove pristupne ulice. Ovo je još jedan primer svesnog ugrožavanja bezbednosti saobraćaja.
Treća raskrsnica koja je loše regulisana saobraćajnom signalizacijom je deo gde se „Penzionerska“ ulica ukršta sa ulicom „Moše Pijade“. Kao i u predhodna dva primera ne postoji znak, niti oznaka na kolovozu „ustupanje prvenstva prolaza”, koji označava naredbu vozaču da mora da ustupi prvenstvo prolaza vozilima koja se kreću putem na koji nailazi (postoji stub gde je nekad bio znak).
Veliki bezbednosni problem sa ulicom "Moše Pijade" je i osvetljenje. Iako je glavna gradska saobraćajnica što se tiče osvetljenja nije bezbedna za noćni saobraćaj, dok postavljena ulična rasveta ne zadovoljava standard.
O osvetljenju grada govori i anketa koju smo sproveli sa roditeljima učenika osnovnih i srednjih škola u Boru, gde je 70% roditelja izjavilo da je ulično osvetljenje nezadovojavajuće.
Pešake u tamnoj odeći, u noćnim uslovima, uočavamo tek na 26m, ako se krećemo 50km/h, za jednu sekundu auto prelazi 14m, a u najboljem slučaju vozaču je potrebna jedna sekunda da reaguje i pri ovoj brzini u normalnim uslovima zaustavni put vozila je 27m, tako da već imamo incidentnu situaciju. Situacija je znatno gora ako je kolovoz klizav (kiša, sneg, poledica) pošto je tad zaustavni put vozila duži.
Takođe, uočavanje pešaka u dobroj meri zavisi i od položoja izvora svetlosti kod pešačkih prelaza. Npr. u slučaju krivina i prevoja izvore svetlosti treba postavljati ispred pešačkog prelaza, gledano iz smera saobraćajnog toka, pošto je pešak tad vidljiv efektom negativne siluete. Dok, što se tiče pravog puta, izvore svetlosti treba postavljati iznad pešakog prelaza, pošto je pešak tad vidljiv efektom pozitivne siluete. Na žalost kod nas je 90% pešačkih prelaza loše osvetljeno. Naravno potrebno je apelovati i na pešake da u noćnim uslovima nose svetliju odeću i obuću i da ne prelaze ulicu van pešačkog prelaza.
Na početku ove kolumne sam pomenuo da je ulica Moše Pijade glavni đački koridor, te kako bi se nivo bezbednosti dece u ovoj ulici podigao na viši, potrebno je kanalisati pešačke tokove , odnosno potrebno je utvrditi glavne trajektorije kretanja dece ka školi, i na tim mestima postaviti pešačke prelaz. Takođe je potrebno postaviti metalne zaštitne ograde na pojedinim mestima, kako bi se pešacima onemogućilo prelaženje ulice van pešačkih prelaza, i kako bi se oni usmeravali na postavljene pešačke prelaze. Odgovarajućom signalizacijom, potrebno je ukazati vozačima na povećano prisustvo dece u saobraćaju.
O uzrocima i posledicima saobraćajnih nezgoda sa decom na teritoriji grada Bora pogledajte na sledećim linkovima
https://www.sigurnestaze.com/web/blog/19/bezbednost-dece-u-saobracaju-na-teritoriji-grada-bora.html,
https://www.sigurnestaze.com/web/vesti/32/na-svaka-4-minuta-pogine-dete-u-saobracaju.html.
Posmatrajući i analizirajući samo zone pomenutih osnovnih škola , može se uočiti da u svakoj zoni škole ima po nekoliko propusta koji se moraju hitno rešavati. Pre svega obeležavanje advekatnom saobraćajnom signalizacijom i saobraćajnom-tehničkim i građevinskim merama preurediti zone škola da vizuelno budu drugačije u odnosu na ostatak grada kako bi se na taj način obratila pozornost vozača kada ulaze u samu zonu. Hitnim merama i intervencija treba rešiti problem zaustavljanja i parkiranja u samoj zoni škole, osvetliti pešačke prelaze savremenom saobraćajnom opremom, uvesti školske saobraćajne patrole i saobraćajne patrole građana itd.
Svi zainteresovani građani mogu da prijave saobraćajni problem u gradu preko mobilne aplikacije bor.sigurnestaze.com ili nam pišite na info@sigurnestaze.com .
Literatura
1. Velić I. Projekat:" Sigurne staze i putanje kretanja učenika osnovnih i srednjih škola u Boru", Analiza bezbednosti dece u saobraćaju na teritoriji grada Bora u periodu od 2007. do 2018. godine sa predlogom mera i hitnih intervencija, GIS udruženje Srbije, Bor, jun 2019. god.