SAOBRAĆAJNE NEZGODE I PROBLEMI U ULICI ZELENI BULEVAR U BORU
U ovoj kolumni imam za cilj da predstavim prostornu raspodelu saobraćajnih nezgoda i ukažem na probleme i objektivno opasne lokacije u ulici Zeleni Bulevar, a posebno bih naglasio značaj otvorenih podataka od javnog značaja, a sve u cilju pametnijeg donošenja odluka i uspostavljanju novih tehnologija, koje će doprineti da se broj saobraćajnih nezgoda u Boru smanji.
Ulica „Zeleni Bulevar“ spada u primarnu gradsku saobraćajnicu, ima dve saobraćajne trake po smeru, dok su smerovi fizički odvojeni. Karakteriše je intezivan saobraćaj motornih vozila kao i javni gradski prevoz putnika. Pomenuta ulica opslužuje dve srednje škole (Gimnazija „Bora Stanković” i Mašinsko-elektrotehnička škola), Sportski centar Bor, Dom zdravlja Bor i trgovinski centar Lidl.
Ovom prilikom se zahvaljujem građanima Bora koji su preko mobilne aplikacije bor.sigurnestaze.com izložili saobraćajne probleme u ulici Zeleni Bulevar.
U periodu od 2015. do 2019. god. u pomenutoj ulici su se dogodile 44 saobraćajne nezgode u kojima je 21 lice povređeno, dok su 2 lica smrtno stradala.
Prvo kritično područje predstavlja deo ulice „Zeleni bulevar“, i " Nade Dimić" gde se nalazi kružni tok u blizini Zdravstvenog i Sportskog centra. U tom području prisutni su svi učesnici u saobraćaju: pešaci, putnički automobili, vozila javnog gradskog prevoza, teretna vozila, biciklisti, motociklisti itd. Sa snimanja na terenu može se uočiti saobraćajna nekultura, nepoznavanja pravila saobraćaja i vožnje u kružnom toku, postupanje vozača protivno saobraćajnim propisima i nepravilan odnos prema pešacima, ali i prelazak pešaka van pešačkog prelaza itd. Dodatno komplikuje stvar i čenjenica da pomenuto mesto predstavlja ulaz i izlaz iz grada i karakteriše ga veliki intezitet saobraćaja.
Na pomenutoj lokaciji je primetno da pešaci u većem broju kolovoz prelaze van pešačkog prelaza, a zbog niskog zelenog rastinja i muzejskih eksponata koji se nalaze na razdelnom ostrvu, vozači nisu često u mogućnosti da primete pešake koji stupaju na kolovoz. Ovde treba razmatrati ideju o projektovanju pešakog mosta ili pešačkog prelaza.
Drugo kritično područje je deo ulice „Zeleni bulevar“, i " Bezimene", kod tržnog centra “Kocka” i skretanja za Sportski centar. Ova raskrsnica je kritična jer na nju izlaze dve srednje škole, a i sama blizina Sportskog centra i gradskog bazena pokreće mobilizaciju pešačkih kretanja. Sa druge strane, ulica "Zeleni Bulevar" je sa fizičkim odvojenim kolovozom sa po dve saobraćajne trake po smeru, tako da vozači često prekoračuju brzinu na tom delu puta. Iako je prisutno kretanje dece u većem broju u ulici "Zeleni bulevar" ne postoji znak opasnosti koji vozače upozorava na datu opasnost. Potrebno je postaviti i zaštitne ograde i time pešake usmeravati da ulicu prelaze na pešačkom prelazu. Takođe, u pomenutoj ulici je zabranjeno zaustavljanje i parkiranje koje se ne poštuje od strane vozača.
Treće kritično područje je u blizini autobuskog stajališta kod “Tehnoprometa”. Deca koja javnim gradskim prevozom dolaze u osnovnu školu „3. Oktobar” izlaze upravo na ovoj stanici i tu prelaze saobraćajnicu. Zato je potrebno jasnije obeležiti i osvetliti pešačke prelaze i pojačati kontrolu brzine. Ujedno, zbog eksponata koji su postavljeni u toj ulici, kao i niskog zelenog rastinja, znatno je umanjena preglednost vozačima kako bi blagovremeno uočili pešaka.
Četvrto kritično područje nalazi se u blizini kružnog toka „1903”, koji ne ispunjava projektantske standarde i njime ću se pozabaviti u posebnoj kolumni.
Na žalost, u našem gradu je 90% pešačkih prelaza loše osvetljeno, te je stoga potrebno sve pešačke prelaze dodatno osvetliti uličnom rasvetom ili saobraćajnom opremom. Danas u svetu postoji veliki broj idejnih i praktičnih rešenja za osvetljavanje pešačkih prelaza i jedna kolumna biće svakako posvećena tome. Naravno potrebno je apelovati i na pešake da u noćnim uslovima nose svetliju odeću i obuću i da ne prelaze ulicu van pešačkog prelaza.
Svi zainteresovani građani mogu da prijave saobraćajni problem u gradu preko mobilne aplikacije bor.sigurnestaze.com ili nam pišite na info@sigurnestaze.com.
Pogledajte kolumne posvećene problemima u ulicama Moše Pijade i Kralja Petra I, a zatim i koje su to rizične i nepregledne raskrsnice u Boru, kao i probleme u zonama škola.
Problemi u zonama škola u gradu Boru
Nepregledne raskrsnice u gradu Boru
Formiranje zone usporenog saobraćaja - predškolska ustanova "Bambi"
Literatura
1. Velić I. Projekat:" Sigurne staze i putanje kretanja učenika osnovnih i srednjih škola u Boru", Analiza bezbednosti dece u saobraćaju na teritoriji grada Bora u periodu od 2007. do 2018. godine sa predlogom mera i hitnih intervencija, GIS udruženje Srbije, Bor, jun 2019. god.